Gürcistan’da ‘yabancı etki’ yasa tasarısı karşıtı gösteriler sürüyor

Gürcistan’da hükümetin parlamentoya sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısı karşıtı gösteriler devam ediyor.

AA’nın haberine göre, parlamento binası önünde toplanan göstericiler, Gürcistan ile Avrupa Birliği (AB) bayraklarının yanı sıra yasa karşıtı pankartlar taşıdı. Göstericiler daha sonra parlamento binasının önünde yer alan “Kaşveti” kilisesindeki Paskalya ayinine katıldı. Kilise önünde oluşan yoğunluk nedeniyle Şota Rustaveli Caddesi trafiğe kapandı.

GÖSTERİLER 3 HAFTADIR DEVAM EDİYOR

Gürcistan’da, hükümetin parlamentoya tekrar sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısı karşıtı protesto gösterileri, yaklaşık 3 haftadır devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçleri, 1 ve 2 Mayıs’taki gösteriler sırasında parlamento binasının kapılarını kuşatmaya çalışan ve binanın önünde barikat kuran göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunmuştu.

YASA TASARISI İKİ ONAYDAN GEÇTİ

İktidardaki Gürcü Hayali Partisinin parlamentoya sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısı, 1 Mayıs’ta ikinci oylamadan geçti. Tasarının yasalaşması için parlamentoda 3 kez onaylanması gerekiyor.

Parlamento çoğunluğu lideri Mamuka Mdinaradze, yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, Gürcistan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının finansmanının yüzde 90’ından fazlasının şeffaf olmadığını savunmuştu. Yasa tasarısı içeriğinin geçen yılki tasarıyla aynı olduğunu dile getiren Mdinaradze, sadece daha önce içindeki “yabancı etki ajanı” yerine “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” tanımının kullanılacağını aktarmıştı.

GEÇEN YIL GÖSTERİLERE NEDEN OLMUŞTU

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi, “yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısını ilk olarak Mart 2023’te parlamentoya sunmuştu. Tasarı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşların “yabancı ajan” olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu.

TİFLİS SOKAKLARINDA PROTESTOLAR DÜZENLENMİŞTİ

Muhalifler ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yasa tasarısının Rusya’nın talimatıyla hazırlandığını ileri sürerek iptal edilmesini istemişti. Tasarının iptal edilmesi için gösteriler başlatılırken parlamentoda milletvekilleri arasında kavgalar çıkmış, Tiflis sokaklarında protestolar düzenlenmişti. Gösterilerin büyümesi üzerine Gürcü Hayali Partisi, parlamentoda ön onay alan yasa tasarısını geri çekmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir