Savunma sanayinde millileştirilen ürün sayısı 771’e ulaştı

AYDIN HASAN Ankara – Yurt içinde 46 ildeki tedarikçilerinden alım oranını yüzde 73 seviyesine yükseltti. Son 5 yıl içinde savunma sanayii alanında millileştirilen ürün sayısı 771’e çıkarken, yaklaşık bir milyar doların da ülke içinde kalması sağlandı. ASELSAN’ın 2023 Faaliyet Raporu’nda millileştirme çalışmalarıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:  

ÜRETİME ALINAN BAZI ÜRÜNLER 

“ASELSAN’ın ve tedarikçilerinin yoğun gayretleri ile 2023’te 105 ürün millileştirilmiştir. 2018-2023 döneminde millileştirilen ürün sayısı 771’e ulaşmıştır. ASELSAN, yürütmüş olduğu millileştirme çalışmaları ile son 5 yıl içerisinde 950 milyon ABD Doları tutarında büyüklüğün ülkemiz sınırları içerisinde kalmasına katkı sağlamıştır. Halihazırda da 300’e yakın ürünün millileştirme çalışmaları devam etmektedir.” 

ASELSAN tarafından millileştirme kapsamına alınan bazı ürün ve malzemeler şöyle: “Torpido Yükleme Kızağı, 33MM Nişan Ayar Dürbünü Adaptör, Güç Yükseltici, Lazer Almaç, TIP II Topraklama Kablosu, Silikon Güç Kabloları, Analog DC Voltmetre, Yüksek Basınçlı Selenoid Vana, Gömülü Görüntü İşleme ve Kayıt Cihazı, İnce Kesitli Rulman, Kamera Silecek Sistemi, Meteorolojik Algılayıcı, Modül Sensör Kamera, Lazer Almaç, Sayısal Manyetik Pusula.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir